O psí srsti

Psí srst se skládá z pesíků, podsady a chmíří. Podsada je umístěna pod krycími chlupy.

Krátká srst je tvořena především z pesíků a má minimum podsady, produkuje také více mazu. Častým mytím se srst a kůže odmaštuje a má větší sklon k zápachu a línání. Maz chrání kůži a tělesnou teplotu psa.

Střední srst je přirozenou psí srstí (vlci, lišky). Mezi přirozená plemena patří např.německý ovčák, husky, malamut, akita inu. Jsou citlivá na fotosyntézu, která ovlivňuje jejich línání (línání neovliňuje teplota, ale délka světelného dne). Nejvíce línají na jaře, kdy shazují podsadu a na podzim, kdy si budují novou podsadu. 

Střední srst má definovanou délku – doroste do určité délky a vypadne. Drsnou srst terierů je nutné trimovat. Plemena se střední srstí podsadu potřebují. Holením zůstane ve chlupovém váčku starý i nový chlup a tím vznikají lupy a kožní maz. Současně naroste hustá a jemn&aacu te; srst . Dorůstá jen podsada a chybí drsná srst, která chrání (déšť a pod..)

Dlouhá srst je uměle vyselektovaná člověkem. Šupiny musí být dobře uzavřené po celé délce aby se srst necuchala. Dlouhá srst má tři cykly růstu srsti. Anagen – mladý chlup, katagen – dospělý chlup, telogen – starý chlup před vypadnutím. U zdravého psa se tyto fáze vyskytují na těle mozaikovitě. Při nemoci, hormonálních poruchách, březosti a kojení se růst srsti synchronizuje do prvního cyklu a vše vypadává najednou.